OLD GLORY WORLD WARGAMES
OCTOBER 2010
RESULTS

6th Edition 25mm Team Competition:
Winners: Derby A
Second Place: Dorset Nomads
Third Place: Derby Originals
6th Edition 25mm Individual Competition
Winner: Laurence Donohoe
Second Place: Mark Jarret
Third Place: Ian Colby
7th Edition Individual Competition
Winner: Steve Pearce
Second Place: Steve Mardon
Third Place: Nick Scott
Bad Day: Justin Keeley
BGMR Modern Individual Competition:
Winner: Steve Stead
Second Place : Matt Biggs
Third Place : Joe Connelly
Best Team: Deserting Rats
Second Team: Gulf Geezers
Third Team: The Foundation
Flames of War: Individual Competition
Winner: Martin Bolton
Second Place: Steve Charlton
Third Place: Steve Brewin
Best Painted Allied: Sam Street
Best Painted Axis: Steve Charlton
Most Sporting : Bob Wales
D.B.M.M. 15mm Competition:
Winner: David Thompson
Second Place: John Fletcher
Third Place: Mike Bennett
Best Team: Inert
Second Team: Very Incredibles
Third Team: MK Blue
Fields of Glory 15mm Competition:
1st Classical Pool: Terry Shaw
1st Dark Ages Pool: Nick Gaukroger
1st Ottoman Pool: Paul Cummins
Best Team: MAWS
Second Team: Hampshire Hogs
Third Team: Authors
Impetus 28mm Ancient & Medieval Competitions:
Individual Winner: Lucca Pellattiero
Individual Second Place: Lorenzo Sartori
Individual Third Place: John Paul Stubbings
Best Team: Signifer
Warhammer Fantasy Battles 25mm Individual Competition:
Winner: Andy Beer
Second Place: Matt Willis
Second Place: Warren Stevens
Bad Day: Julie Stevens
Best Display Game 2010:
Winner: Humberside: Torgau 1760
Second Place: Derby Wargames Society :Operation Goodwood 1944
Third Place: Burton & District Wargames Society: 'From where we stand'
Best Participation Game 2010:
Winner: Sheffield Irregulars: Painting Bases
Second Place: Reading Independent : Tartarus / Spawn
Third Place: Society of Ancients: Greyhounds in the Slips / Elephant in the room
2010 OLD GLORY WORLD CHAMPION:
Winner: David Thompson
2011

NEXT YEARS WORLD WARGAMES ARE :- 1st & 2nd OCTOBER 2011

KEDLESTON ROAD CAMPUS, DERBY